FAQ – Pytania

Co to jest kredyt hipoteczny?

To najwygodniejsza forma finansowania zakupu nieruchomości dla osób prywatnych. Kredyt hipoteczny to długoterminowy kredyt bankowy, którego zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona na rzecz banku kredytującego na prawie użytkowania wieczystego lub prawie własności nieruchomości. Kredyt hipoteczny jest najczęściej udzielany na sfinansowanie zakupu nieruchomości lub inwestycji budowlanej (nazywany jest wówczas budowlano-hipotecznym).

Ze względu na to, że bank zyskuje zabezpieczenie w formie hipoteki, ryzyko takiego kredytu jest mniejsze niż kredytów zabezpieczanych w inny sposób. Dlatego też kredyty hipoteczne są bezpieczniejsze dla banków i tym samym tańsze i wygodniejsze dla kredytobiorców.

Czy na zakup SmartApartamentu mogę uzyskać kredyt hipoteczny?

SmartApartament nie jest mieszkaniem w myśl rozumienia Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dlatego też część banków polskich nie zgadza się na udzielenie kredytu hipotecznego na tego rodzaju inwestycji.  Oczywiście klient ma prawo skorzystać z innych typów kredytów, np. kredytów inwestycyjnych. Ponieważ jednak  kredyt hipoteczny ma na ich tle wiele zalet, Bank PKO BP wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów przygotował ofertę kredytów hipotecznych na zakup apartamentu o funkcji mieszkalnej.

Nasz doradca działający z ramienia banku PKO BP przeprowadzi Cię przez cały proces i udzieli wszelkiego wsparcia na każdym etapie starania się o kredyt.

Jakie są koszty kredytu hipotecznego?

Koszty kredytu zależą od bardzo wielu czynników, w tym od wysokości wkładu własnego oraz od banku, który wybierzesz. Dla przykładu, w PKO BP wysokość raty dla kredytu 146123, czyli około 90% wartości najtańszego i najmniejszego apartamentu, wynosi 749zł przy kredycie na 30lat (marża banku 2.9%, RRSO 5,03% oprocentowanie nominalne 4,63%). Wysokość raty dla kredytu 128263 czyli 79% wartości najtańszego i najmniejszego apartamentu wynosi 645zł kredyt na 30lat (marża banku 2.76, RRSO 4,81% oprocentowanie nominalne 4,49%). Wysokość raty dla kredytu 81179,  czyli 50% wartości najtańszego i najmniejszego apartamentu wynosi 391zł kredyt na 30 lat( parametry marża 2,73%) rrso 4,81% oprocentowanie nominalne 4,46%.

Co składa się na koszty kredytu?

Oprocentowanie składa się z dwóch elementów:marży banku (wartość stała określona w umowie kredytowej), i stawki bazowej, którą w przypadku kredytów złotowych jest WIBOR. Do tego należy doliczyć prowizję od kredytu, która jest jednorazową opłatą pobieraną przez bank przy udzielaniu, a dokładniej przy wypłacaniu kredytu, i wynosi zwykle minimum 2 %, oraz ubezpieczenie kredytu.

Podczas porównywania ofert kredytowych w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na RRSO – jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania uwzględniająca wysokość odsetek, prowizji bankowej i opłat obligatoryjnych przy spłacie kredytu.

Jakie dokumenty muszę przygotować?

Do rozpoczęcia procedury kredytowej potrzebne będzie jedynie zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach (druk bankowy, który otrzymają Państwo od naszego doradcy) oraz dowód osobisty.

Ile trwa procedura przyznawania kredytu?

Zazwyczaj procedura przyznawania kredytu trwa nie dłużej niż miesiąc, choć w szczególnych przypadkach może się nieco przedłużyć.

Nasi doradcy zapewniają  kompleksową obsługę w wyborze i realizacji kredytu hipotecznego.  Doradcy pomogą Państwu w przygotowaniu dokumentacji kredytowej oraz zapewnią wsparcie w realizacji i obsłudze kredytu. Zapewniamy nie tylko kontakt, ale także pomoc przy kompletowaniu dokumentacji dla banku